O intuitivní malbě

article112.jpg  

„Těm, kteří hledají ticho.“
(luky)

 

K přiblížení pojmu Intuitivní malby jsem zvolil metodu spontánního rozhovoru, kdy mi přítelkyně položila otázku, na kterou jsem odpověděl. Z výsledku jsem vytáhl jednoduchou variantu a požádal sparring partnerku o další otázku…
 


 

1. Jak chápeš intuici?

Jednoduše: Jako informační pole veškerých možností. Všech otázek a odpovědí.

Více: Intuice je jednou ze tří složek mysli. Její charakteristikou je lehkost a inteligence. Intuice je studnice informací, která se nevnucuje a od nikoho nic nechce. Svým způsobem nic nedělá. Je to jen holka, která je k dispozici každému. Asi nejsprávnější by bylo říct, že je to přímá a nenucená množina všech informací. Všichni v ní lovíme, ale velikost rybníku je individuální. Odpovídá stupni vývoje – omezenosti osobnosti. Například když jsi ještě ve stádiu tupého zvířete a zajímá tě jen chlast, soulož, rvačky a flákání, těžko dosáhneš na nápad, za který dostaneš Nobelovu cenu míru. Ale nevylučuje se to! Jen je tam nízká pravděpodobnost otevření zlatých dveří špinavýma prackama. Nicméně vzdání se subjektivní pravdy o tom, že jsi zvíře ti přilije hromadu vody do rybníčku a budeš mít zase co chytat. Třeba potřebu založit rodinu a pomáhat ostatním. To jsme na velmi nízké úrovni informací. V intuitivním poli jsou všechny varianty tvé osobnosti. Od homelessáka po milionáře a ještě mnohem dál. Ale ty žiješ jen tu variantu, na kterou aktuálně dosáhneš. Je to velká legrace … i když ten homelessák to z toho asi moc prdel nemá. Ale zase něco zažije a to se počítá.

2. Co je to intuitivní malba?

Jednoduše: Je to malba bez strachů, hodnocení a očekávání.

Více: Je to malba bez instinktivních strachů a intelektuálního hodnocení během procesu tvorby. Vím co maluji, tzn. mám jasně vydefinovaný cíl (co - k čemu a u zakázkové malby komu). Jen nevím, jak bude malba vypadat, jak to bude probíhat nebo jak dlouho proces potrvá. Je mi to jedno a pak je to dokonalé.

3. Dá se to k něčemu přirovnat/při­blížit?

Jednoduše: Když vyřešíš problém bez přemýšlení. To je ono.

Více: Předpokládejme, že každý problém má řešení. Když dlouho přemýšlíš o problému a stále se ti ho nedaří vyřešit, pak tě očividně něco blokuje, protože nedosáhneš na variantu funkčního výsledku. To, co tě blokuje, je tvůj instinkt (např. opakované selhávání při řešení problémů) nebo intelekt (chtíč být úspěšný, abys dosáhla pochvaly).

Všechno je otázkou pozornosti a tvoje pozornost byla dosud na tvých životních zkušenostech neúspěchu. A teď, už tě to nebaví, jsi utahaná a tak přestaneš usilovat o řešení a třeba si skočíš do cukrárny na dortík. Tvá pozornost se přesune do radosti ze života a dojde k příjemnému celkovému uvolnění. Když usrkáváš kávu po třetí lžičce dortíku, najednou (jakoby z ničeho nic) se vynoří inteligentní řešení problému, které jsi hledala. Vidíš to celistvě, dává to dokonalý smysl a přitom jsi nic nevymýšlela. Jak je to možné?

Záměr vyřešit problém přetrvával na pozadí, ale ustoupila iluzorní osobnost a její bláboly. V té chvíli bylo možné vytáhnout řešení z intuitivního informačního pole, které v sobě obsahuje všechny otázky a odpovědi, včetně těch špatných, ale teď (v uvolnění) tvůj záměr/rozhodnutí bylo najít řešení. Proto se objevilo řešení. Hlava pak říká, ono se to vyřešilo, políbila mě múza nebo nějaká vyšší bytost mi to seslala. Prd. Jsi to jen ty a tvá přesvědčení a síla představivosti. Vždycky jsi to byla ty, jsi to ty a vždycky to budeš ty. Dokud nepřekonáš sama sebe.

4. Takže když si nechám pro sebe namalovat obraz technikou intuitivní malby, může mít svůj účel – zadání, které mi pomůže najít odpovědi?

Jednoduše: Ano, velmi správně.

Více: Intuitivní tvorba přesahuje hranice intelektuálních představ. Takže ano, do rozhodnutí může tvůrce zadat cokoli. Já, jako ten luky, například cílím na účel díla a u zakázkové malby i na konkrétní osobu (adresáta). Tím jasně vymezím přímou cestu v intuičním poli k odpovědi, kterou požaduji. Ona tam vlastně žádná cesta není, ale pro intelek­tuální představu je to dobré přirovnání. Hlava to pak lépe chytá. Důležité na tom všem je, že po stanovení cíle se už do cesty nevměšuji. Ať se děje, co se děje. Ono to dělá, co se má.

5. Dobře, objednám si pro sebe/domu obraz např. se záměrem “Pro rodinnou pohodu a lásku”. Jsem od tebe spoustu kilometrů, to nevadí? Co se děje dál? Co když mě to přitahuje, ale mám k tomu v sobě nějaké pochybnosti?

Jednoduše: 1. Nevadí. 2. Prostě to zadám a když se do toho nepletu, namaluje se dílo ideálně. 3. Záměr rodinná pohoda a láska v sobě zahrnuje i likvidaci tvých pochybností. Obavy nejsou na místě.

Více: Odpověď na první otázku je, že vzdálenost neexistuje. Je stejnou iluzí jako naše osobnost. Proto, co se týká hledání řešení, je snadné překonat jakoukoli vzdá­lenost. Ona není veličinou v rovnici hledání odpovědi. Samozřejmě za předpokladu, že se nepleteme do cesty osobností. Jakmile tam začnou řádit velmi omezené složky mysli – Instinkt a Intelekt, pak vytvoří iluzi cesty v jakémsi prostoru a pak se tam asociativně začne tlačit i čas, bloudění, selhání, schopnosti/nes­chopnosti a další faktory. V tom případě se z toho asi nevymotáš. Tihle dva loupežníci jsou jeden jak utržený ze řetězu (intelekt) a druhý jako tupý psychopatický zabiják (instinkt). S takovými se těžko spolupracuje.

Druhá otázka byla, co se děje dál? Neděje se vůbec nic. Když odmyslíme čas, obraz už je hotový, stejně jako náš rozhovor. Ale protože tu máme řekněme časoprostorovou mřížku, pak dílo, jako odpovídající informace v určitém chlívečku (u mě, třeba během příštích 14 dnů) vystoupí. Mysl to ráda komplikuje a tak z jejího pohledu to vypadá, jakože si objednáš individuální malbu, udáš k čemu má sloužit, to jsi řekla “Pro rodinnou pohodu a lásku” a pro koho je, takže pro tebe, jako konkrétního člověka a jaký by sis přála rozměr plátna.

Z mé strany si ujasním cíl a vytvořím souhrn objednávky, aby bylo jasné, že se bude tvořit to, co chceš. No a když to potvrdíš, o zbytek se už postarám. Jednoduše řečeno zadám požadavek a nechám věci, ať se dějí. Po dokončení tě informuji a domluvíme se na dalším postupu.

Třetí otázka byla o pochybnostech. To je věc osobního rozhodnutí. Buď to chceš nebo ne. Když něco chceš, jdeš rovnou za tím. A když za něčím jdeš, třeba dát si kafe, nemáš pozornost na tisících věcech, proč si ho nemůžeš udělat, ale těšíš se, až si dáš prvního doušek lahodného silného espressa. Nic tě v úspěchu nezabrání. I kdyby tě někdo zastavil na chodbě a ty máš pozornost na kávě, pak se omluvíš nebo zlanaříš “narušitele” aby šel s tebou. Vidíš cíl a cesta je přímá. Stejné je to i s obrazem. Pochybnosti se týkají intelektu a pro případ, že by se objevily následně, dávám ke každému obrazu návod k použití, ve kterém najdeš dva postupy (pro začátečníky a pokročilé), jak se jakékoli obavy zbavit.

Všeobecně platí, pokud tě něco přitahuje, jdi za tím, jinak budeš mít neklidné spaní. Když si dáš deset zmrzlin, už tě ani nenapadne myslet na jedenáctou. Bude ti skvěle nebo blbě, to je jedno. Byla to prostě zkušenost, kterou jsi měla prožít. Nikdo se neubrání tomu, co má jeho tělo prožít. Tak buď v pohodě a dělej, jak myslíš. Chybu udělat nemůžeš. To zase plácá hlava, že něco byla chyba. Obavy nejsou na místě.


    

Produkty intuitivní tvorby, které na stránkách nalezneš sice vytváří mé ruce, ale osobnost zůstává v pozadí.

Jedna barva, jeden tón

Intuitivní malba není věc pravé mozkové hemisféry, to je rozšířený omyl. Jde o sattvickou záležitost bez působení tendenčních myšlenek tuposti nebo libosti a nelibosti.

 


ideální obraz pro manželský pár z naší dílny v kamenné chaloupce
(intuitivní malba ve dvojici)

Kam s ní?

pokojíčky (soukromé téma)
rehabilitační pracoviště (podporuje ozdravné procesy)
restaurace (umocňuje chuťové prožitky, aktivuje trávení)
čajovny (zklidňuje)
kavárny (posiluje vjem)
odpočívárny (relaxuje mysl)
čekárny (uklidňuje)
společenské místnosti (inspiruje k tvorbě a hravosti)
školy, studovny a meditační místnosti (pomáhá se koncentrovat)
tělocvičny (motivuje ke zvýšení výkonu)

 

Jak dlouho to trvá?

Zhotovení obrazu od objednávky do předání (akryl na plátně vč. fixace, obraz bez rámu)
trvá zpravidla dva až čtyři týdny.

Obrazy na závěr lakuji několika vrstvami lesklého laku, který výsledek ještě více projasní. Dílko je po zaschnutí omyvatelné (vlhkým hadrem).  
 
 


 

luky – ✉ info@peramost.cz – ☎ 773 622 708